fbpx

Количката е празна

В някои предишни статии сме отбелязвали колко е важно, когато сте в планината да се обличате на слоеве. Това е изпитан метод гарантиращ удобство, когато сте навън сред природата. Красотата в тази проста концепция е, че ви позволява да правите бързи промени в зависимост от дейността, която извършвате или пък промените във времето.

Отново ще отбележим най-важните аспекти за обличане когато сте в планината. Всеки слой от туристическото облекло има своите функции. Базовият слой (този, който е в непосредствен контакт с кожата ви) се грижи за влагата, изолиращият слой ви пази от студа, а защитният слой (най-външните дрехи) предпазва от вятъра и дъжда. Просто се добавят или махат дрехи според нуждите.

Облекло за планинско колоездене

За да разберете по-добре концепцията, ще обясним по-подробно функциите на всеки слой.

Базов слой: Отвеждане на влагата

За базов слой служат дрехите, които са в непосредствен контакт с кожата ви. Те помагат за регулиране на телесната ви температура като отвеждат потта от кожата. Да сте сух(а) означава да поддържате ниска телесна температура през лятото и да избягвате хипотермия през зимата. Ако сте носили памучна тениска под якето по време на преход в планината, вероятно ще си припомните неприятното мокро и лепкаво усещане, въпреки че не сте се намокрили от дъжд или нещо такова. Памукът е материя, която задържа потта и така усещате студа.

Базов слой термо бельо

За максимално удобство, базовият ви слой е най-добре да бъде от мериносова вълна, материал популяризиран от марки като SmartWool, Ibex и Icebreaker или синтетична материя, като Capilene, PowerDry и CoolMax полиестер. Вместо да абсорбират влагата, тези материи я отвеждат от кожата ви до повърхността на дрехата, където тя се изпарява. Резултатът е, че оставате по-сухи, дори и когато се потите, а след това дрехите ви изсъхват по-бързо.

За базов слой могат да служат от боксерките или спортните сутиени при жените, до комплектите термо бельо състоящи се от дълъг клин и блуза с дълъг ръкав. За зимни условия термо бельото има дори варианти за това колко дебело да бъде според условията. Изберете това, което отговаря най-добре на вашите нужди.

Среден слой: Изолация

Изолиращият слой помага за поддържане на топлината, като задържа въздух близо до тялото ви. Естествените материи като вълна и гъши пух са отлични изолатори. Дрехите от мериносова вълна предлагат добра топлина и изолират дори, когато са мокри. За много студени и сухи условия, най-добър е гъшият пух. Той предлага несравнимо като съотношение количество топлина към тегло и също така се компресира много. Главният недостатък на пуха е, че трябва да се поддържа сух, за да запази изолиращите си свойства. Една нова иновация – водоустойчив пух, обещава да промени това.

Среден изолиращ слой облекло

Поларените материи, като например Polartec 100, 200 или Thermal Pro полиестер и други изкуствени като Thinsulate, предлагат топлина при най-различни условия. Те са леки, дишащи и изолират дори когато са мокри. Също така съхнат бързо и имат по-висок коефицент на съотношението топлина към тегло дори от вълната. Недостатъкът на класическия полар е пропускливостта му на вятър и това, че се компресира по-малко от други материи. Също както при термо бельото, поларените горнища също се предлагат в няколко варианта на дебелина и плътност:

  • Лека – за аеробни дейности и мек климат
  • Средна – за умерени дейности и климат
  • Експедиционна – за леки дейности или студен климат

За пример, при високоинтензивна дейност като ски бягане, колоездене или бягане изберете лека поларена материя (Polartec 100 или PowerDry), за да избегнете прекомерното загряване. Но при много студени климатични условия, най-добре ще е материята да е по-дебела, като Polartec 200 или 300.

Ветроустойчивите полари като Polartec WindPro полиестер или Gore WindStopper имат високо ниво на устойчивост на вятър. Това е постигнато с използването на скрита мембрана, която не влияе на дишаемостта на материята.

Външен слой: Защита от климатичните влияния

Външният защитен слой на облеклото ви предпазва от вятъра, дъжда или снега. Тези облекла могат да варират от скъпите планински якета до простите якета ветровки. Повечето позволяват на част от изпаренията от потта да преминава, но като цяло всички са третирани с водоотблъскващ слой, за да може водата да не преминава през материята.

Външният слой е важна част от туристическите дрехи при лошо време, защото ако вятър и вода проникват в по-долните пластове, тогава започвате да изпитвате студ. Още повече, че без подходяща възможност за вентилация потта не може да се изпарява и се образува конденз от вътрешната страна на защитното облекло.

Размерът е друго важно нещо, което трябва да се вземе под внимание що се отнася до външния слой облекло. То трябва да е достатъчно широко, за да може да събере под себе си останалите слоеве дрехи и в същото време да не ограничава движенията ви.

Външен защитен слой дрехи

Защитното облекло може да бъде разделено в следните няколко категории:

Водонепромокаемо и дишащо: Това са най-функционалните и най-скъпи дрехи. Подходящи за алпийски дейности и студени климатични условия. При тях се използват мембрани като Gore-Tex и eVent, които имат отлични свойства.

Водоустойчиво и дишащо: Подходящи са при леки валежи и високо-интензивни дейности. По-евтини са обикновено от водонепромокаемите и дишащи материи и като цяло се произвеждат от плътни вълнени материали, като мини-рипстоп найлон, за да блокират вятър и лек дъжд.

Софтшел: При тези материи се набляга на дишаемостта. Повечето от тях са еластични за по-голям комфорт при аеробни дейности. Много от тях имат и защитни, и изолиращи свойства и комбинират два слоя в едно. Софтшел материите също имат варианти за по-студен и по-умерен климат.

Водонепромукаемо недишащо: Тези материи са идеални за дъждовни дни и ниско активни дейности – риболов, гледане на футболни мачове и т.н. Обикновено се изработват от здрава найлонова материя покрита с полиуретан, което я прави ветро- и водонепропусклива.

Изолиращо: Някои дрехи имат изолиращ слой от полар или нещо такова вграден от вътрешната им страна, което ги прави удобни за студени и мокри условия, но не толкова гъвкави като приложение при променливи температури.