fbpx

Количката е празна

По магазините или в интернет ще намерите всякакви ски маски – от най-обикновени на цена по-малко от 50 лв., до скъпи модели със сменяеми плаки и т.н. А най-новите тази година са маските без рамка, с които ще имате максимална видимост. И така, каква ски маска би била най-подходяща за вас?

Защо носим ски очила?

Очила за ски и сноуборд

Ски маските превъзхождат по качества обикновените слънчеви очила, защото ни пазят по-добре от следното:

  • Колкото надморската височина е по-голяма, толкова по-малка част от ултравиолетовите лъчи биват филтрирани от въздуха.
  • Отраженията на слънцето в снега са по-ярки и по-интензивни.
  • Вятърът кара очите ви да сълзят и това замъглява зрението ви.
  • Парченца лед могат да влезнат в очите ви, особено ако се спускате бързо.
  • Може също да нараните очите си от клонките на дърветата, ако карате между тях.

Лещи и вентилация

Качеството на плаките и вградените в очилата екстри са всъщност това, което прави разликата между обикновените евтини и скъпите ски маски.

Форма на плаките

Плаките на ски маските са обикновено плоски или сферични. Имайте предвид, че различните производители използват специфични термини в описанието на своите продукти, за да опишат тези два вида форми.

Плоски плаки: Това са плаките, които са извити по направление от ляво на дясно, но във вертикално направление са прави. Маските с такива плаки обикновено са по-евтини и си вършат работата много добре, просто този профил прави така, че да поемате повече от отблясъците на слънцето и леко намалява периферното зрение.

Сферични плаки: Тези плаки са извити както в хоризонтално направление, така и във вертикално. Сферичните плаки дават по-добро периферно зрение, по-малко изкривяване на образа и по-малко слънчеви отблясъци. Затова и цената им е по-висока.

Ски маска със сферична плака

Как да избегнем замъгляването?

Когато топлия въздух (топлината на тялото ви) срещне студен въздух, се образува конденз. При различните модели ски маски се използват различни начини за избягване на този проблем.

Двойни плаки: Срещат се при повечето модели ски очила, тъй като те не се замъгляват толкова бързо както еднопластовите. Правилно запечатани, те формират температурна бариера (по същия начин, както и стъклопакета при прозорците), като по този начин стават по-устойчиви на замъгляване. Покритие против замъгляване винаги е в плюс при всякакъв вид плаки.

Anti-fog покритие: Покритие против замъгляване имат почти всички очила за ски от среден до висок клас. Както вече казахме, то помага за намаляване на замъгляването.

Вентилационни отвори: Отворите в горната, страничните и долната част на маската са ключа към контролиране на замъгляването. По-големите отвори осигуряват по-добър въздушен поток от по-малките. Недостатък пък е фактът, че това прави да усещате повече студа с лицето си. Особено в екстремни климатични условия.

Един съвет: Не слагайте очилата за ски и сноуборд на главата си, ако не носите каска. Топлината, която отделя тялото ви излиза през главата и шапката ви, а очилата, които са на главата ви ще задържат влага.

UV защита

Напрактика, всички модели ски маски, които се предлагат на пазара днес предлагат 100% UV защита от трите вида ултравиолетови лъчи – UVA, UVB и UVC. Само помнете, че дори и когато е облачно, UV лъчите биват отразявани от снега.

Рамки и пасване

Уверете се, че взимате ски маска, която пасва на лицето ви. Някои модели са по-подходящи за малки лица, други за по-големи лица. Има и варианти с дамски и детски модели.

Повечето рамки на очилата за ски са изработени от полиуретан, защото той позволява известна гъвкавост. Като цяло, колкото по-гъвкава е рамката на маската, толкова по-подходяща е тя за ниски температури.

Други фактори, които трябва да вземете под внимание при избора на ски маска са:

Ски каска: Напрактика, всички ски маски са съвместими с каските за ски и сноуборд, но все пак е добре, ако може да изпробвате маската заедно с каската си, за да сте сигурни, че ви пасва добре на лицето.

Настройване на лентата: Повечето маски имат само един клип за настройване на лентата. Има някои, които имат клипсове за отваряне и затваряне от всяка страна. Лентите при някои детски маски за ски не се настройват.

Детска ски маска

Уплътнение: Това са силиконовите ленти или друго уплътнение от пяна, от вътрешната страна на маската, които прилепват към лицето ви. То трябва да е достатъчно дебело, за да омекотява лицето ви, но не прекалено дебело, за да не способства замъгляването. По-скъпите модели маски има по 2 или 3 слоя тънко уплътнение за по-добра вентилация.

Периферно зрение: Като цяло, сферичните по форма ски маски предлагат по-добро периферно зрение. Колкото е по-голяма плаката, толкова по-добро периферно зрение ще имате.

Пасване: Маската трябва да прилепва по лицето ви, но да не е прекалено стегната, за да ви е удобно.

Очила с диоптър: Ако носите очила с диоптър, търсете си ски маска, която да се използва с такива. Има маски, които са специално направени да бъдат носени с очила.

И накрая, само ще споменем, че е хубаво да пазите ски маската си от надраскване, като я прибирате винаги в торбичката, която има към нея, не я поставяте на маса или друга твърда повърхност с плаките надолу и я почиствате с мека микрофибърна кърпа, без да използвате химически препарати.