fbpx

Количката е празна

В днешно време има доста видове протриващи устройства за осигуряване при катерене и можеби ще е полезно да споменем по нещо за всеки един от основните видове, които може да използвате. Ще направим кратко описание за функциите и предназначението на всеки и за какво той е най-подходящ.

Тръбовидна пластина

Въпреки че все по-рядко се използват напоследък, тръбовидните пластини са едни от основните протриващи съоръжения в катеренето. Докато повечето катерачи използват предимно някой от останалите видове уреди за осигуряване, по-сериозните от тях обикновено имат и по една от тези пластини. И това е защото те са много прости като дизайн, но в същото време са и много ефективни.

Тръбовидна пластина

Както при всички видове устройства за осигуряване, така и при тръбовидните пластини всичко се свежда до триенето, което се получава между нея и въжето. То се прекарва през единия, ако е единично, или през двата отвора на пластината, ако е двойно и се заключва с карабинер, за предпочитане е да е с муфа. Задържащият край на въжето е от ляво, ако си служите с лявата ръка или от дясно, ако ще го придържате с дясната, а краят, който е към катерача трябва да е от горната страна на устройството. Когато катерачът падне и въжето се опъне, чупката, която се образува при преминаването му през пластината и карабинера създава съпротивление от триене, което позволява на осигуряващия да издържи силата от теглото на осигурения катерач и то относително лесно.

Щихт пластина

Това е едно от най-популярните устройства за осигуряване, които се използват в катеренето. Щихт пластините са прости като дизайн, леки са и е много лесно да се борави с тях. Принципът им на действие е същия както при тръбовидните пластини – въжето се прекарва през единия или двата отвора на пластината и се заключва с карабинер. Отново се създава съпротивление от триенето на въжето в пластината и карабинера. Щихт пластините са много удобни, защото бързо и лесно може да се отпуска или обира въжето и се използват много в спортното катерене. Като недостатък може да споменем, че трябва да внимавате, ако осигурявате доста по-тежък от вас катерач. С щихт пластините може лесно да се използват въжета от 8 до 11 мм.

Щихт пластина Elliot

Има и някои подобрени модели на щихт пластините, които в единия си край имат нещо като зъби. Това е за допълнителна помощ при осигуряване, особено за случаи като този, за който споменахме с по-тежкия катерач.

Осигуряващо устройство Petzl Reverso 4

Някои производители, като Petzl например са отишли и още по-далеч в разработките си и Reverso моделите имат освен всичко изброено до тук и два отвора – един по-голям за установяване с карабинер за скалата и друг по-малък, за помощ при отпускане на въжето. За да не се впускаме в много обяснения за това как се използва, най-добре вижте следното видео, от което ще добиете най-ясна представа:

Полуавтоматични осигуряващи устройства

Понякога тези устройства за осигуряване погрешно са определяни като такива, които могат да се използват и без ръце. Те използват определен механизъм, за да осигурят допълнителна сигурност при блокиране на въжето. Типичен и можеби най-популярен представител на тази група е Gri-Gri на Petzl. Вече на пазара е по-новото поколение на първоначалния вариант - Gri-Gri 2.

Осигурител Petzl Gri-Gri 2

Принципът на работа на Gri-Gri е, че устройството заключва въжето при настъпване на ускорение при преминаването му през него. Тогава механизмът се задейства и той блокира въжето. Получава се нещо като при автомобилните колани – когато въжето се движи бавно, то преминава свободно, но когато се получи шоково натоварване, тогава механизмът се задейства и блокира. Един от недостатъците на тези устройства е, че те дават малко лъжливо чувство за сигурност, тъй като автоматизирането на осигуряването може да накара осигуряващият да е по-малко внимателен, отколкото като използва традиционно устройство, като щихт пластина например. Друг недостатък е, че трябва много да се внимава за посоката на прекарване на въжето през устройството и кой край накъде трябва да сочи. Затова обръщайте внимание на указателните картинки, които има на Gri-Gri-то.

Осмица

И накрая неможе да не споменем за едно от приспособленията, което спокойно може да причислим към традиционните в катерачния спорт, а именно осмицата. Въпреки че напоследък се използват по-рядко, осмиците имат своята история в осигуряването. При тях също се срещат някои вариации – с прорези за допълнително съпротивление, с квадратна форма за намаляване усукването на въжето и т.н. С тях се борави лесно и има дори катерачи, които ги предпочитат.

Осигуряващо устройство осмица

Има и други осигуряващи устройства на пазара, това което изброихме са само основните видове. Какво ще използвате вие при катерене е по-скоро въпрос на лично предпочитание. Важното само е да знаете как се използва правилно, а ако не сте сигурни в нещо, да питате човек, който може да ви покаже. Надяваме се сме били полезни с тази информация и се забавлявайте с любимия си спорт.