fbpx

Количката е празна

Факт е, че в повечето ски страни по света 50-60% от годината ски на естествен сняг не могат да се практикуват. Отново специалисти и изобретатели са намерили решение за времето, когато склоновете са сухи, времето е горещо и сняг може да се намери единствено във фризерите. :)

Класическата изкуствена ски писта е изобретена 60-те години на 20 век, когато ПВЦ/пластмасовите материали навлизат масово в човешкия живот. Какво представлява тя - Произведени на матрица пластмасови клетки с формата на пчелна пита с множество иглички сочещи към повърхността, които се сглобяват лесно на предварително избран подравнен склон. За да се подобри плъзгането на ските така подредената настилка се оросява с водна пръскачка през определен интервал от време. В Европа е известна като Дендрикс ски писта.
Великобритания е сред страните с най-много изградени Дендрикс ски писти. Но практически навсякъде по света в ски курортите се изграждат изкуствени настилки за максимално оползотворяване на ски съоръженията през безснежните месеци и удовлетворяване на ски потребностите на любители и състезатели скиори през цялата година. В България са полагани такъв тип летни писти на няколко места, за съжаление от които нито една не е оцеляла. До началото на 90-те години се поддържаше пистата над Перник Голо Бърдо, сега е разграбена и не се използва.

 


Дендрикс изкуствените ски настилки е основната ски алтернатива за българските курорти, колкото по-бързо се разбере това от инвеститорите толкова по-добри ще бъдат резултатите за българските ски и като спорт и като туризъм!
През последните години се прилагат изкуствени ски настилки тип килими, изградени на принципа на мокетите. Това е многослойна структура от полимерни материали съдържаща мрежа от водно оросителни тръбички. Килимът е еластичен при натиск и осигурява максимално близко до естественото, като при снега усещане при завой. Все още технологията е много скъпа и изграждането на ски комплекси със ски килими не е разпространено. Построяването на ски писта от този тип с дължина от 50 до 100 метра струва от 1 до 3 милиона долара.
В някои ски магазини и тренировъчни центрове в Европа и Америка са инсталирани Ски платформи . Това е площадка с ролки покрита с подвижна лента от материал наподобяващ ски килима повдигната на хидравлична система, която осигурява промяна на наклона си от 0 до 40 градуса. Лентата се върти безконечно от долу нагоре, а цялата платформа се накланя под желания ъгъл. Скиора бива изтласкван нагоре ако заканти, а ако заеме стойка за спускане се задържа на едно място симулирайки спускане. Така може да се правят и завои в рамките на размерите на ски платформата. Цената на такова съоръжение започва от 50 хиляди долара.

Една от най-предизвикателните ски алтернативи за инвеститорите е изграждането на ски зали. За първи път в света такова съоръжение е построено в Токио, Япония. Това е гигантска продълговата зала хладилник с наклон от 20-25 градуса, оборудвана с инсталация за изкуствен сняг и климатична инсталация поддържаща постоянна температура под -2 градуса. В залата са разположени влек и ски седалков лифт. Зали от този вид в Япония са SSAWS complex и Ski in Tsudamnuma, както и Seibu Dome Токио. В Европа най-големите комплекси са разположени в Англия и Шотландия, Telford World of Snow и Snowdome в Tamworth. В Австралия най-известната ски зала е Mt. Thebarton в Adelaide. Сидни Ски Доум е проектирана и построена, като най-огромното покрито място за ски в света! Три ски писти с капацитет 850 човека, улей за сноуборд, уплей за шейни и бобслеи, писта за кънки, ресторанти, хотел с 250 места и обща площ 30000 квадратни метра.
Също в Сидни е в процес на проектиране ски зала с диаметър 175 метра, височина на 13 етажна сграда и 650 метра еквивалентна дължина на пистата. В нея ще бъде разположена първата по вида си ски писта на елекртро магнитна възглавница наречена SKI Trac. Изкуственият сняг покрива въртяща се с 25 км/ч дискова платформа с наклон монтирана на трасе с електромагнитни установки. Платформата се върти безшумно върху елекртро магнитната възглавница . Скиорите ще могат да се спускат и по двете дъги на диска срещу и по посока движението на завои и спускане. Вместо лифт е предвидена лента в края на трасето, която се използва по посока на движението за изкачване до най-високата точка на съоръжението. Цената на проекта не е обявена.

Най-мащабния СКИ комплекс в света е замислен в Америка, Gotcha Glacier в Калифорния на стойност 65 милиона долара.
Ските са безкрайно предизвикателство и света показва, че е трудно да се поставят граници пред новите проекти. Оставаме с надежда, че и България ще заеме своето достойно място сред най-големите ски страни в света поддържащи изкуствени ски писти и комплекси!