Знаем, че движението е здраве, че бягането е полезно, но дали знаем за всички ползи, които то оказва върху тялото и организма ни? Ето и един кратък списък с няколко предимства, за които сме сигурни, че малко от нас знаят:
Израстване на хрущяла
Игнорирайте скептиците – бягането не оказва непременно лошо влияние върху коленете ви. Според проучвания проведени в австралийският Monash University, натоварването в следствие на бягане засилва производството на хрущял, което пък от своя страна би могло да предпази ставите ви от артрит.
Изостряне на слуха
Проучвания в университета Bellarmine са установили, че жените в добра физическа форма имат с около 6% по-добър слух, в сравнение с тези в нетолкова добра форма. Тренировките подобряват кръвообращението около ушите, което осигурява по-голям запас от вещества, защитаващи слуха.
Защита на кожата
Изследователи са установили, че при мишките, които пият кофеинова вода, а после бягат, вероятността от поява на рак на кожата и тумори е много по-малка, отколкото при тези, които или само приемат кофеин, или само бягат. Комбинацията кофеин-бягане пречи на увредените клетки да се развиват.
Побеждава мигрената
Забравете за болкоуспокояващите. Изследване, проведено в университета в Gothenburg в Швеция установява, че страдащите от мигрена изпитват по-малко болки в главата, когато тренират средно по 40 минути, три пъти седмично, в продължение на три месеца.
Регенерация на мускулите
С времето мускулната маса намалява. Изследователи от университета в Илинойс доказват, че бягането отключва тип стволови клетки (мезенхимни), които подтикват останалите клетки да генерират нова мускулна маса. Този процес може значително да предотврати загубата на мускулна маса, което е свързано с остаряването.
Действа успокояващо
Притеснявате се за предстояща среща на работата ви? Защо не потичате малко? Изследователи от Southern Methodist University близо до Далас са установили, че стресът значително се намалява с редовни интензивни аеробни тренировки.
Предотвратява рака
Финландски учени изследвали 2560 мъже на средна възраст, над 17 години, и установили,че вероятността за заболяване от рак при по-активните, била много по-малка. Това важи най-вече за храносмилателната система и белите дробове. Колкото повече се упражнявате, толкова по-добре за вас.
Повишава интелекта
За да видят как влияят физическите тренировки в сравнение с други психични стимуланти, учени от Университета в Илинойс направили експеримент с мишки и три вида мозъчни стимуланти – пикантни храни, нови играчки и колела за бягане. Колелото се оказало единствения инструмент, който подобрил когнитивната функция.
Укрепва костите
Физическото натоварване увеличава плътността на костите, което предпазва от фрактури и остеопороза, според изследователи от Университета в Мисури. Установило се, че бягането има най-добър ефект в това отношение.