fbpx

Количката е празна

Туризмът през зимните месеци е много красиво и живописно занимание, тъй като снегът и студът изписват магически гледки. Разбира се, студеното време води със себе си и допълнителни проблеми, като например как да запазим топлината си докато смес в планината. И така, какви стъпки може да предприемете, за да сте сигурни, че ще останете топли по време на зимните преходи?

Избор на зимна екипировка

Когато става въпрос за избор на облекло, хубаво е да имате в раницата си допълнителен слой, който да обличате, когато е необходимо. Избягвайте памучните дрехи, защото те задържат влагата и отнема повече време да изсъхнат. В допълнение към това, памукът не само губи способността си да изолира топлината, но и също така и охлажда допълнително тялото.

Зимни преходи в планината

Вълната е по-подходяща материя и тя изолира, дори когато е мокра. За разлика от памука, тя запазва еластичността си и когато замръзне. Единственият проблем при нея е, че може да причинява малко сърбежи, когато е в непосредствен допир с кожата, но и този проблем го няма, ако използвате висококачествена вълна. Вижте дрехите от мериносова вълна например.

За външен слой ще имате нужда от непромокаем слой дрехи, както за горната част от тялото, така и за долната. Трябва да предпазите тялото си от проникване на вода отвън навътре. Друго важно нещо е да сте сигурни, че термо бельото ви не е прекалено тясно, за да не пречи на свободната циркулация на кръвта ви. За да сте загряти, кръвообръщението ви трябва да работи свободно.

Ако ще вървите през снега, то тогава помислете за висок клас зимни туристически обувки, а не какви да е. С обувките вървят и подходящи трекинг чорапи за добра изолация и гети, за да не прониква сняг в тях. Не са за подценяване и водоустойчивите ръкавици и топлата зимна шапка. Дори е хубаво да имате две шапки, за да може да ги сменяте, ако се изпотите. За по студено време, помислете и за термо маска.

Хранене и диета

При преходи в планината през зимата тялото ви изгаря с около 25% - 50% повече калории, отколкото през всеки друг сезон, за да поддържа топлината си. Разбира се, тези цифри са относителни и могат дори да се увеличат, ако вървите в дълбок сняг например. Ето защо е важно да ядете повече, отколкото ядете по принцип, като е препоръчително дневният ви прием на калории да е между 4000 и 6000, в зависимост от това колко дълъг е прехода.

Зимен трекинг

За закуска и вечеря е добре да приемате храни богати на сложни въглехидрати, защото те се разграждат по-дълго време от организма и така има постепенно отделяне на енергия. Зърнените закуски, пастата, оризът и хлябът са все примери за храни богати на сложни въглехидрати. Простите въглехидрати, типични за плодовете и сладките храни се обработват по-бързо от организма и така предлагат бързо отделяне на енергия. Затова са добър избор за храна през деня.

Ще имате нужда и от мазнини, чрез които ще си набавите енергия в по-дългосрочен план при натоварвания изискващи висока издържливост. Мазнините също помагат въглехидратите да бъдат усвоени правилно и така регулират нивата на кръвната захар, особено когато приемът на сладки неща е по-висок.

За протеините са необходими дни да бъдат усвоени и затова натоварванията в краткосрочен план не увеличават нуждата от тях. За да е балансирана диетата ви, все пак трябва да включва и протеини. Физически активните хора трябва да се стремят към прием на около 50% - 60% въглехидрати, 15% белтъчини и 25% - 35% мазнини.

Всичко е в умереността

И последният ни съвет е да поддържате умерено и постоянно темпо, за да не се потите прекалено много. Въпреки че качественото термо бельо ще ви помогне за извеждане на потта навън, все пак е добре да стабилизирате процеса, като поддържате стабилно темпо на вървене. Когато усещате, че загрявате прекалено много, регулирайте температурата на тялото си като откопчавате някой друг цип и така увеличавате вентилацията. Така с откопчаване и закопчаване, събличане на някой слой облекло или обличане на допълнителен, ще поддържате умерена телесна температура.