fbpx

Количката е празна

Производителите на облекло за спорт и туризъм обикновено използват две числа, с които описват водоустойчивостта и дишаемостта на материята, от която е произведено то. Първото е в милиметри [мм] и е показател за това колко устойчива на проникване на вода е материята. Може да я видите изписана като “10 000 мм” или “10k”, а значението и е, че ако поставите върху плата тръба с квадратно сечение с размери 1”х1” и започнете да я пълните с вода, може да я напълните на височина от 10 000 мм преди материята да започне да пропуска. Колкото е по-голямо това число, толкова по-водоустойчива е материята.

Второто число, както казахме, е показател за дишаемостта на материята. Единиците, в които се описва са [гр./м²/24 ч.]. Или иначе казано, колко грама водни пари могат да излезнат отвътре навън през един квадратен метър от плата за период от 24 часа. Може да видите този показател да бъде изписан и като “20 000 гр./м²/24 ч.”, или само “20 000 гр.”, но и двете означават едно и също. И тук, колкото е по-голямо числото, толкова по-висока е дишаемостта на дрехата.

Слоеве на водоустойчива мембрана

Защо дрехите не са напълно водонепромокаеми?

Истината е, че всички дрехи създадени за активни дейности като туризъм и спорт имат някаква степен на водоустойчивост, но все пак ще пропуснат в един определен момент, ако се оставят достатъчно време под действието на водата. Производителите дефинират термина “водоустойчив” по различни стандарти, а тестването не е стандартизирано.

Гумираният дъждобран например е абсолютно водонепромокаем и може да е идеален за случаите, когато чакате автобуса на спирката на път за работа или училище, но ако с него карате ски или сноуборд, за нула време ще станете “вир вода” и то не от дъжд или сняг, а от собствената си пот. Номерът е в това да има баланс между защитата от дъжд и сняг отвън и способността да се пропускат водните пари от тялото в следствие на изпотяване навън.

Как става това?

Водоустойчивите и дишащи материи се състоят от външен слой направен от найлон или полиестер и ламинирана мембрана или промазка, обикновено произведени от ePTFE (expanded Polytetrafluoroethylene), още известен като Тефлон (Teflon®) или PU (Полиуретан). Целта на външния слой от материята е да ви защитава от външните влияния на средата и да изглеждате добре, разбира се. Той не е водонепромокаем, но е третиран със субстанция наречена DWR (Durable Water Repellent), за да не поема вода.

Функционалност на Gore-Tex мембраната

Работата по за държането на водата навън е поверена на мембраната, която има малки дупчици, които са прекалено малки, за да позволят на вода да проникне навътре, но пък са достатъчно големи и позволяват излизането на водните изпарения. И тъй като замърсяването с мазнина, пот и различни химикали карат мембраните да губят способността си да задържат водата навън, те са защитени от ултра-тънък слой Полиуретан или друго олиофобно (“мразещо мазнината”) третиране. За пример, GORE-TEX® мембраните имат двукомпонентна ламинирана структура, а при eVent™ мембраната това е постигнато на микроскопично ниво с индивидуални PTFE нишки. И накрая, тънък мрежест слой е прикрепен за вътрешната повърхност за комфорт при 3-слойните (3L) материи. При двуслойните материи (2L) за удобство се слага отделна подплата, а 2.5-слойните (2.5L) имат този слой прикрепен по вътрешната си повърхност, но във формата на определена шарка. Това се прави за спестяване на тегло.

Съвременните водоустойчиви дишащи материи са се развили до много голяма степен и са изминали дълъг път, в сравнение с оригиналната GORE-TEX® мембрана. Повечето от тях са изключително водоустойчиви, а невероятния напредък по отношение на дишаемостта през последните няколко години направо преобърна пазара на техничното облекло за екстремни спортове и сега могат да се видят показатели за водоустойчивост от 45 000 мм воден стълб и дишаемост 35 000 гр./м²/24 ч. при Sympatex® мембраната например.