fbpx

Количката е празна

След като се запознахме в най-общ план какво представляват устройствата за GPS навигация, редно е да навлезем и малко по-навътре в нещата, като обърнем внимание на основните им функции и какво да гледаме, когато си избираме GPS навигатор. Ще разгледаме какво правят и какво не тези устройства, за да знаем какво да очакваме и доколко да разчитаме на тях.

И така, като за начало да кажем какви са основните им функции:

Четири основни функции на GPS устройствата

Цифрово устройство за навигация

Показване на местоположението

GPS навигаторът може да покаже точно къде се намирате в дадения момент, като покаже географските ви координати. Може да покаже също и къде се намирате съпоставено с други точки от маршрута, които сте задали. А устройствата, които разполагат с дигитална карта, ще покажат местоположението ви върху нея.

Запис на изминатия маршрут

GPS устройствата могат да записват маршрута, който изминавате по пътя си, ако тази функция е активирана. Това е все едно да оставяте следа по дигиталната карта. Тази функция е много полезна за тези, които искат да правят запис на своето пътуване, своите преходи, бягане или колоездене. Или ще ви позволи да се върнете обратно буквално по същите стъпки.

Навигация от точка до точка

GPS навигаторът може да ви насочи към определена дестинация или точка от маршрута ви, като ви покаже посоката, в която трябва да вървите и разстоянието до дадените координати.

Пътна навигация

Може да свалите от мрежата и качите в устройството серия от референтни точки, по които да съставите собствения си маршрут на движение.

Какво НЕ правят GPS устройствата

За да не останете разочаровани и да не застрашите сигурността си, трябва да сте наясно с възможностите на GPS-а си и да имате реалистични очаквания за работата му.

GPS навигация в гъста гора

GPS устройствата не заместват картата и компаса

Защо? Ами много просто – хартиената карта няма да се счупи, когато я изпуснете, а на компасът ви няма да му свършат батериите. Макар че съвременните устройства са защитени и устойчиви на удар, а освен това и батериите им са по-издържливи, то хубаво е да не залагате всичко на навигатора си в съдбоносни моменти.

Сателитният сигнал не е идеален през цялото време

Гъстата растителност или дълбоките каньони могат да смутят сигнала от сателитите. Освен това периодично самите сателити не са в оптимална позиция за точно изчисляване на местоположението ви.

Точност на GPS устройствата

Средно точността на определяне на местоположението на GPS навигаторите е около 9 метра (30 фута). Устройствата с WAAS (Wide Area Augmentation System) могат да постигнат точност и от около 3 метра (10 фута) при идеални условия, особено ако имат чип за висока чувствителност.

WAAS системата се състои от мрежа от наземни станции, които изпращат към сателитите корекции за грешките при позициониране, които биват препредавани към вашето GPS устройство. Това подобрява точността му, когато тези сателити имат добра видимост и сте активирали WAAS функцията от настройките.

Сравнение на функциите на устройствата за навигация

Всички ръчни GPS модели предлагат основните функции за навигация. Но има и много други функции, които подобряват използването и боравенето с устройството.

Интерфейс

Някои модели разполагат с тъч-скрийн подобно на смартфона ви. Така работата с него е интуитивна и по-лесна, а при някои екранът може да бъде конфигуриран от използващия го според индивидуалните нужди. В същото време пък моделите с бутони са по-удобни за използване, когато сте с ръкавици или когато карате колело например.

GPS приемник с тъч-скрийн

Цветен дисплей

Макар че на почти всички модели устройства за навигация дисплеят е цветен, има все пак някои базови модели, които са с черно-бял екран. Цветният дисплей прави четенето на информация и карти много по-лесна. Единственото предимство на черно-белите устройства е по-ниската им цена.

Памет

Също както при телефоните или цифровите камери, GPS устройствата също съхраняват информацията във вътрешната си памет или върху добавена карта памет. Паметта е нужна са съхраняване на информация за карти, маршрути и точки от маршрута, а при някои модели дори звук, снимки и видео. По-голямата памет позволява съхранението на повече информация.

Геокешинг функция

Извличане на информация от geocaching.com или opencaching.com включваща описание и координати на кашето, съвети за намирането му, трудност и терен. Някои GPS приемници могат да свалят и показват цялата тази информация, а така не се налага да си я разпечатвате. Повече информация за тази функция и за използването и може да видите във видеото по-долу:

Барометър и алтиметър

Барометричният алтиметър позволява да установите елевацията, когато приемникът няма добър сигнал от сателит. А барометърът е отлично средство за предвиждане на промените във времето. И двата инструмента обаче, изискват известни умения и практика. Алтиметърът разчита на заобикалящото ни и постоянно променящо се атмосферно налягане за определяне на надморската височина. Затова той трябва да бъде често калибриран. А барометрите предсказват времето най-добре, когато са неподвижни, тъй като налягането може да се променя значително с промяна на надморската височина.

Електронен компас

GPS приемниците могат да определят посоката, само когато сте в движение. Ако стоите неподвижно, не могат. Освен ако нямат дигитален компас. Това устройство може да покаже географските посоки и докато сте неподвижни. Също както и алтиметъра, той също трябва да бъде калибриран преди да бъде използван. Все пак носете в себе си и обикновен туристически компас за всеки случай и помнете, че функции като барометър, алтиметър и дигитален компас изтощават батерията на устройството ви по-бързо, ако бъдат активирани.

Устройство за навигация с електронен компас

Quad helix антена

За разлика от вградената плоска антена, която позволява най-добро приемане на сигнал, когато бива държана хоризонтално, спираловидната “quad helix” антена позволява същото качество на приемания сигнал, независимо дали държите приемника хоризонтално, вертикално, дали е в джоба ви или в раницата.

Високочувствителен чип

По-новите модели устройства имат вграден чип за висока чувствителност, който позволява GPS-ът да работи и с по-слаб сигнал при определяне на позицията ви. Това подобрява работата му, когато сте в гъста гора или в каньон.

Цифрова камера

Спокойно може да оставите видео камерата или фотоапарата си вкъщи, ако GPS навигаторът ви е с вградена дигитална фото- и видео камера. Така не само може да снимате и после да разглеждате вкъщи къде сте били и какво сте преживяли, но те също така “гео-тагва” снимките, за да може да видите на картата къде точно се намира мястото, на което тя е направена.

Безжичен трансфер на данни

Тази функция позволява да свързвате приемника си с други подобни GPS-и или други устройства без да използвате кабел. ANT+ технологията на Garmin позволява прехвърлянето на информация между ANT-съвместими GPS приемници или устройства за отчитане на пулса. Безжично може да споделяте геокашета, маршрути и точки от маршрути, пътища и пътеки между съвместими едно с друго устройства – истинско удобство, когато сте навън сред природата с приятели.

Разбира се, това не са всички функции на устройствата за навигация. Има още много други параметри, които е хубаво да вземете под внимание, когато правите своя избор, като живот на батерията, поддръжка на картографски софтуер, радио връзка между устройствата и т.н. Ако все пак имате нужда и от консултация, не се колебайте да ни потърсите, за да помогнем да направите своя избор.