fbpx

Количката е празна

В продължение на първата част на статията за златните правила за безопасност в планината, продължаваме с изброяването на някои полезни съвети за това какво е и какво не е хубаво да правите, за да сте в безопасност и да се наслаждавате на природата, когато предприемате планински преходи.

Зимен планиински преход

Мобилна връзка

Да носите в себе си добре зареден мобилен телефон е умна и практична мярка при всяко едно излизане в планината. Сега всеки от нас има поне един телефон и единственото, което трябва да предвидите, е той да е със заредена батерия. Така в случай на нужда, поне ще може да се обадите за помощ, а в някои случаи, когато спасителните екипи издирват човек в планината, той може да бъде локализиран по сигнала от мобилния му телефон. Има разбира се и други, много по-добри и специализирани устройства за такива цели, като например тези сателитни тракери.

Оставете информация къде ще ходите

Преди да тръгнете на поход, кажете на поне един човек къде ще ходите и откъде точно ще минавате. И се придържайте към този план, за да се знае къде може да бъдете търсени в случай на нужда.

Темпо на вървене

Когато се движите в група, темпото на движение трябва да е такова, че и най-бавния в групата да се чувства добре с него. Ако човек от групата се движи на предела на възможностите си, то тогава е много по-голяма вероятността той да се подхлъзне или да направи нещо друго, което да му причини контузия. Ако вие сте този най-бавен човек в групата, не се притеснявайте да казвате на другите, че темпото е високо за вас.

Не бъдете прекалено горди, за да се върнете

Ако в определен етап от пътя се окаже, че не сте сигурни на къде вървите, не се притеснявайте да се върнете назад по стъпките си. Може да сте много устремени да завършите маршрута точно днес, но знайте, че винаги има следващ ден, а сигурността е най-важна.

Спане на палатка в планината

Дръжте се заедно

Ако се загубите, никога не делете групата в опити да намерите обратния път към цивилизацията. При по-малка група единствено само се увеличава риска за всеки един от нея, а освен това и се удвоява работата на евентуална акция по издирване и спасяване.

Ако не сте сигурни, стойте където сте

И накрая, ако се загубите в планината и нощта настъпва, направете каквото е нужно, за да намерите някакъв подслон и да останете там. Опитите да се оправите със ситуацията в тъмното са прекалено рискови. Обадете се за помощ и изчакайте спасителните екипи да дойдат и да ви открият. Дори никой от групата да няма връзка с мобилен оператор, пак може да бъдете намерени, ако не сте забравили да уведомите някого за точните си планове и сте се придържали към тях.