fbpx

Количката е празна

Продължаваме с втората част на предишната статия, в която обсъждахме особеностите на спалните чували и по-специално на тези предназначени за къмпинг. Сега продължаваме с основните видове според конструкцията и формата, както и някои допълнителни екстри, които може да видите при чувалите.

Конструкция на спалния чувал

Как работи един спален чувал?

Ами много просто, всеки спален чувал задържа около тялото ви слой от въздух, който не циркулира. Топлината, която отделя тялото ви загрява този въздух и така чувалът оформя преграда между тялото и заобикалящата ви среда – земята, въздуха и т.н. Колкото е по-малко пространството с въздух около чувала, толкова по-лесно тялото ви ще го загрее и ще усетите топлина. Чувалите предназначени за къмпинг са по-просторни от другите, предназначени за носене в раница, а това дава допълнително удобство за сметка на по-ниска ефективност при загряване на този слой въздух и задържане на топлината ви.

Форма и конструкция на спалните чували

Изолация при спалните чували

Повечето къмпингуващи предпочитат чувалите със  синтетична изолация срещу тази от гъши пух заради някои предимства, които има, наред с по-ниската цена на чувала. Синтетичният пълнеж обикновено се състои от полиестер и има следните предимства:

  • Бързо съхнене
  • Изолира, дори когато е мокър
  • По-евтин от гъшия пух
  • По-издържлив, дори при използване от деца
  • Не причинява алергии

Пълнежът от гъши пух се използва по-малко при спалните чували за къмпинг. Той предлага по-добра изолация и по-добро компресиране от синтетиката, но пък за сметка на това цената на тези чували е по-висока. Има и така наречения “водоустойчив пух” като DriDown™ материята, което е една опция за извънредни ситуации, която се състои от гъши пух, който е третиран така, че да не попива влага.

Външен и вътрешен слой

Външният слой на спалните чували обикновено е изработен от рип-стоп найлон или полиестер за по-добра издържливост. Много от чувалите със синтетичен пълнеж имат външен слой от материя с водоотблъскваща промазка. Това прави водата да се задържа по нея, вместо да се просмуква в материята. Вътрешният слой пък от своя страна има за цел да отвежда телесната влага.

Форма и пълнеж

Повечето от спалните чували за къмпинг имат правоъгълна форма за максимално удобство. Ако си вземете два чувала с възможност за съединяване на циповете, ще може да ги закопчеете и така да образувате един голям, който да споделяте с партньора си. За целта гледайте дали в описанието пише, че могат да се сдвояват или съответно, че не могат.

Другата възможност по отношение на формата са полуправоъгълните чували. Те са нещо средно между правоъгълните и чувалите тип мумия и са подходящи както за къмпинг, така и за носене в раница. Дизайнът им предлага по-добра ефективност и повече топлина, като в същото време пък имате повече пространство за комфортно спане. Популярни са сред хората, които не харесват ограниченията на спалните чували тип мумия.

Дамски спални чували

Тези чували са специално проектирани да съответстват на контурите на женското тяло. Сравнени със стандартните, дамските чували са:

  • По-тесни в раменете
  • По-широки в таза
  • С по-добра изолация отгоре
  • С по-добра изолация при краката

Детски спални чували

Когато децата ви спят добре през нощта, добре спите и вие. Това е известно на всеки родител. Така че когато избирате чувал за дете, имайте предвид следното:

Някои спални чували имат вграден джоб по цялата си дължина отдолу. Той е за постелката. Така детето, чувалът и постелката стават едно цяло и не се разместват през нощта.

Други чували постигат същия ефект, само че с използването на ленти или връзки за прикрепяне на шалтето.

Прикрепяне на постека към спалния чувал

Джобът за възглавница е друго удобство, което позволява да сложите в него или туристическа възглавничка, или някаква дреха, като якето например и по този начин да оформите възглавница.

Външните джобове пък позволяват малките туристи да държат челниците, фенерите, MP3 плейърите си и други джунджурии на леснодостъпно място.

Функции при спалните чували

Веднъж след като изберете основните характеристики, които ще ви вършат работа, като температурни граници, изолация и форма, обърнете внимание и на следните:

Съвместимост на циповете – може да сдвоите два спални чувала и да формирате един голям за двама човека, ако обаче единият е с ляв, а другият с десен цип. Десен цип означава, че ципът е от дясната ви страна, когато лежите по гръб в чувала. Циповете също трябва да са от един и същи размер, модел и горе-долу със същата дължина.

Двойни чували – това са по-големи и по-широки спални чували, създадени специално за двама човека. Те са обратното на това да съединявате два единични и вместо да се чудите дали тези, които сте харесали могат да се съединяват, можете директно да си вземете един двоен чувал.

Качулка – задължителна е, ако ще къмпингувате на ниски температури. Човек губи голямо количество топлина през главата. Има полуправоъгълни чували с вградена качулка. А когато я пристегнете с въженцето, тя ще ви предпазва от загуба на топлина. Някои качулки имат и джоб за възглавничка, който може да използвате за по-голямо удобство.

Външен джоб – за дребните аксесоари, които искате да са наблизо.

Джоб за шалте – ако не искате да се претърколите от постелката по средата на нощта.

Има и какви ли не още глезотии, които производителите мислят, за да налагат своята марка, но в общи линии това са най-основните, които да вземете под внимание.

Съхранение на спалните чували

Може много лесно да удължите живота на своя спален чувал, като го съхранявате разопакован. Като го метнете да стои някъде, а не да е сгънат в торбичката си, в дългосрочен план ще предотвратите възможността изолацията му да се компресира и така да загуби част от изолационните си свойства.

Е, надяваме се да сме ви били полезни с тези статии за спалните чували и ще се радваме да научим и вашите мнения.