fbpx

Количката е празна

В ерата на GPS навигацията, туристите рядко се изкушават да използват карта и компас. Но е важно да се знае, че GPS приемникът не заменя тези прибори, които не разчитат на батерии или сателитен сигнал, за да функционират. Подробната топографска карта и компасът си остават основните уреди за навигация сред природата.

Компасът помага за ориентиране на картата, да идентифицирате обекти и да определите позицията си. Вярно е, че може да пътувате с дни през планините и нито един път да не ви се наложи да го погледнете. Но все пак ако внезапно направите погрешен завой или атмосферните условия се влошат, компасът, в съчетание с карта, изведнъж се превръща в най-важната част от вашата екипировка в планината.

Видове компаси

Умението да се ориентирате по карта и компас е основно умение за тези, които излизат сред природата. Особено ако обичате да не следвате популярните маршрути. Отделете време да се научите на това, ако ви е чуждо. Някой ден това умение може да спаси живота ви.

Видове компаси със стрелка

Компасите със стрелка, обратно на дигиталните компаси, са тези, които използват намагнетизирана стрелка, която следва магнитното поле на Земята. Гнездото за стрелката понякога е запълнено течност, която служи за стабилизирането и, а това позволява по-прецизно отчитане.

Компасите със стрелка най-общо могат да бъдат категоризирани на:

Прости компаси

Тези компаси са добри и не са скъпи. Добър избор са за начинаещи туристи и хора, които следват прокараните маршрути. Те имат всички основни компоненти, но им липсват някои допълнителни функции, като настройване на отклонение или огледало.

Сложни компаси

Това са компасите за напреднали и те имат всички необходими функции, както и някои допълнителни екстри, като огледало, лупа и т.н., които подобряват прецизността при работа с тях и правят ориентирането по-лесно. Тези компаси си заслужават по-високата цена, особено ако излизате извън предначертаните маршрути или навлизате дълбоко в пустошта.

Компаси аксесоари

Това са тези малки компаси, които може да видите по пръстени, часовници, туристически щеки или ножове. Те точно показват магнитните полюси на планетата, но са направени по-скоро като аксесоар, който да дава обща информация за ориентацията, отколкото като сериозен уред за навигация.

Основни части на компаса

Туристите най-често използват компасите, които се състоят от прозрачна разграфена основа или както ги наричат “компаси за ориентация”. Под термина “ориентация” разбирайте действието за определяне на вашата позиция, а под “навигация” – процеса на определяне на вашата цел и направляването ви към нея.
Основните части, от които се състои един компас са:

Намагнетизирана стрелка

Това е въртящата се стрелка, която е намагнетизирана и която се върти спрямо магнитното поле на Земята. Единият и край, обикновено оцветен в червено винаги сочи към по-силния магнитен полюс – северния. Магнитния северен полюс на Земята е различен от истинския географски Северен полюс, където се събират всички меридиани. Магнитният северен полюс е един от двата магнитни полюса на Земята и се намира сред група острови в Канадска Арктика. Географският северен полюс и магнитният северен полюс се намират на повече от 1600 км разстояние един от друг. Когато боравите с карта, трябва да компенсирате тази разлика между географския и магнитния полюс, за което има различни похвати. Ще пишем по този въпрос в една от следващите статии в блога.

Капсула с течност

Това е капсулата, в която се намира скалата и стрелката на компаса и тя съдържа течност. Тази незамръзваща течност забавя движението и трептенето на стрелката и така тя застава в положението, в което трябва да бъде по-бързо, отколкото ако капсулата е пълна с въздух. При голяма надморска височина или при много ниски температури в течността може да се образуват балончета. Тези балончета няма да повлияят на точността на компаса и те изчезват, когато компаса отново е в нормални условия.

Въртящ се безел (азимутен пръстен)

Това е пръстен с разграфени градуси от 0 до 360 (за предпочитане с инкремент от 2°), който обикаля външния край на капсулата. Колкото е по-малък интервала на разграфяване на безела, толкова по-точно се отчита.

Основа и линийка

Основата обикновено е правоъгълна и прозрачна и на нея стои капсулата. По-хубавите компаси имат линийка в сантиметри и инчове. Това е полезно, когато мерите разстояние по карта.

Компас с магнитна стрелка

Допълнителни екстри при компасите

По-добрите компаси или тези, които са за напреднали имат и някои допълнителни екстри, които са полезни при използването им. Някои от тях са:

Настройка на отклонението

Това е по-сложна стрелка за ориентация, която може да бъде насочена и да показва “магнитното отклонение” в зоната, в която пътувате. Т.е. разликата между географския и магнитния север, за която вече споменахме.

В повечето случаи това е малък инструмент, който се настройва чрез малко винтче. Когато бъде настроена, тази стрелка вече няма да е успоредна на означенията Север-Юг на разграфения пръстен. Вместо това тя ще е отклонена толкова, колкото е и отклонението между двата полюса в мястото, в което пътувате. Това ви позволява лесно да отчитате отклонението между полюсите и може да се настройва при всяко ваше пътуване.

Ако пък тази стрелка е фиксирана, то тогава сами ще трябва да правите сметките, за да определите това отклонение при всяко отчитане.

Увеличителна леща

Това е малка лупа, която се намира на основата и която помага за разчитане на ситно изписаните на картата означения.

Огледало

Тази сгъваща се огледална повърхност ви позволява да правите по-точно отчитане. Когато това огледало е частично отворено, може да гледате през прореза, който е върху него. Това ви позволява да гледате едновременно разграфения безел и отдалечена зона на картата. Огледалото може също да послужи и за инструмент за сигнализация и за огледало за личния тоалет.

Фосфорни индикатори

При нощно пътуване е хубаво да имате такива индикатори на двете страни на стрелката, както и на означенията на четирите посоки на безела.

Клинометър

Клинометърът позволява да измерите ъгъла на наклон на терена. Полезно е, когато искате да прецените опасността от лавини и да определите височината на даден обект.

Връзка

Връзка или въженце, което ви позволява да закачате компаса за колана си, за раницата или просто да го окачите на врата си.

Цифров компас

Дигитални компаси

Тези компаси също предлагат някои от функциите на компасите с намагнетизирана стрелка, но цифровите им дисплеи ги правят по-лесни за използване. Това са устройства захранвани от батерии и изискват някаква настройка, така че не са така готови за използване, както компасите със стрелка. Когато разчитате на дигитален компас за ориентация, винаги носете и резервни батерии със себе си.

Това е основното относно устройството и работата на различните видове компаси. Дано тази информация ви е полезна. Ще продължим темата в някоя от следващите статии.