fbpx

Количката е празна

В две поредни статии даваме полезна информация за избора на системи за хидратация, какви видове биват и какви критерии да вземем под внимание, когато избираме такава. Вече разгледахме какви видове се предлагат и каква да предпочетем, в зависимост от спортната дейност, която извършваме. В тази статия ще обърнем внимание на това различните по обем хидратиращи системи за какво са подходящи, като също ще дадем и друга допълнителна информация за кемълбег системите, която ще ви бъде полезна.

Кемълбег система за вода

Избор според обема на резервоара

  • 1 ÷ 1.5 литра – добър избор за любителите на ултралайт екипировката, за деца, за колоездачи на къси разстояния.
  • 2 литра – най-универсалният по обем резервоар за вода, предлагащ баланс между тегло и количество течност. По-рядко ще ви се налага да го пълните.
  • 3 литра – създаден за най-жадните спортисти. За тези, които не искат да спират за зареждане или поне да го правят по-рядко. За тези, които преодоляват терени, където питейната вода е в недостиг. А по-големият резервоар за вода ви дава и друго предимство – може да избирате колко да го напълните. Не е задължително да е пълен догоре и когато искате товара, който носите да е по-лек, може да напълните само част от него. И в същото време имате запас от обем, който може да напълните, когато прецените за нужно.

Размер на отвора

Обикновено кемълбеците и хидратиращите системи имат отвор за пълнене около 6 ÷ 8 см в диаметър. Малко са тези, които са с по-малък отвор. Това дава възможност да пуснете кубчета лед във водата, когато искате, а и с по-голям отвор е по-лесно почистването на системата отвътре.

Колко вода трябва да пиете?

Препоръката на производителите от CamelBak е 1 литър течност на всеки част спортна дейност. Има обаче и други фактори, които оказват влияние, като температурата, надморската височина, личното здраве, интензитета на дейността, която правите и т.н., а те също влияят до голяма степен на нуждите от прием на течности.

Прекалено големият прием на течности може да се окаже опасен и дори животозастрашаващ, но като цяло проблемът на спортисти и туристи е точно обратното – прекалено малкия прием или дехидратацията.

Най-добрият съвет е да се вслушвате в тялото и организма си и сигналите, които той дава. Особено когато температурата, надморската височина и интензивността на натоварване са по-високи от нормално. Пийте течности редовно и обилно. Дори още преди организмът ви да е дал тревога за недостиг. Използването на хидратираща система ви дава предимство – понеже е толкова удобно да приемате течности, ще го правите по-често и ще давате по-добри резултати.

Хидратираща система

Вземете под внимание капацитета на раницата

Според дейността и продължителността и, трябва да вземете под внимание и капацитета за побиране на багаж на раницата. Раниците за туризъм варират много по отношение на големината и обема. В зависимост колко дълъг и тежък ще е прехода, можеби ще искате повече място за багаж и екипировка. Тогава най-добре е раницата да е съвместима с хидратираща система и да използвате отделен резервоар за течности.

При колоезденето и зимните спортове, раниците са по-малки, но също варират по размер. За тези спортове има доста модели, които са специално създадени за съответната дейност и имат екстри, които биха ви били много удобни. Това включва и хидратиращата система, която обикновено е вградена в тези раници.

При бягане и скоростно колоездене се използва най-малко допълнителен багаж. Чантите за кръст, които са със система за хидратация или кемълбег раниците, пригодени за тези дейности обикновено са най-малки. В тези случай, това което ще имате нужда да носите е най-много портфейл и документи и те нямат много допълнително място за багаж. Набляга се единствено на носенето на вода, за да се поддържате хидратирани.

Няколко полезни съвета

И накрая, предлагаме ви няколко полезни съвета за използването на хидратиращите системи:

В студено време:

Напълнете резервоара с топла вода, за да не замръзва. След като отпиете, издухайте водата от маркуча навътре в резервоара. Така тя няма да се задържа в маркуча, където е най-лесно да замръзне.

В топло време:

Може предварително да замразите водата в хидратиращата система и така да си осигурите студена течност за по-дълго време, докато тренирате или извършвате някаква друга дейност. Просто не пълнете системата догоре, а оставете да кажем около една четвърт от обема и незапълнена. Така, когато течността замръзва и се разширява, ще сте спокойни, че няма да спука системата за хидратация. За запазване на водата охладена в горещи дни, може да използвате изолирани системи, точно както, когато искате да я запазите да не замръзва през студено време.

Надяваме се изложената информация да ви е полезна и ако има какво да добавите или опит, който да споделите, моля направете го по-долу в коментарите. Успех!