fbpx

Количката е празна

Знаем, че и на двата типа колоездене има много фенове, както в страната, така и по света. И разбира се, всеки човек си има предпочитания – едни предпочитат да карат велосипед по пътищата, други по планините. Знаем също, че повечето хора не се ограничават само в единия вид колоездене – ако обичаш да го правиш по планините, то почти сигурно е, че ще караш и в града и по пътищата извън него. Но пък има много колоездачи, които карат само шосейно и не са опитвали планинско колоездене.

Сравнение между планинско и шосейно колоездене

Затова сега предлагаме няколко точки, в които смятаме, че планинското колоездене превъзхожда шосейното и надяваме се това ще накара някои от читателите да опитат да покарат през пресечен терен.

И така, нека започнем:

Няма коли

Можеби на първо място трябва да сложим най-очевидната причина, а именно липсата на автомобили, които преминават със 100 и повече км/ч буквално на сантиметри от вас. Няма колоездач, който да не се съгласи, нали?

Планинското колоездене е по-добро за здравето

В продължение на първата точка, като изключим автомобилите, това означава, че няма да дишате СО2, който те изпускат, преминавайки покрай вас. А да не говорим, че в планината навсякъде около вас има...

Дървета

Няма друго подобно усещане да летите надолу по пътеката през гората и дърветата да свистят покрай теб, докато ги подминаваш. А на тези, които си мислят за това какво ли ще е да се блъснете в някое дърво, ще кажем само, че със сигурност боли по-малко, отколкото ако те блъсне кола...!

Екипировка за шосейни велосипеди

Тишина и уединение

Планинските пътеки често те отвеждат до отдалечени и тихи местенца, където може да общуваш с природата, да медитираш и да и се наслаждаваш. Рядко може да имаш подобна възможност карайки шосеен велосипед, освен ако не го правиш в местност, където пътищата не се използват много много. А колко често може да се случи това в днешно време?

По-малко напъни

Под “напъни” имаме предвид съревнование, съперничество и показност. За разлика от шосейното колоездене, любителите на планинското са като че ли по-спокойни и уравновесени хора. Нищо лошо за другите, разбира се, но като че ли постоянно се опитват да се покажат и да изпъкнат пред другите в групата. Докато почитателите на маунтинбайка са все хора, които са излезнали да се наслаждават на природата и да прекарат известно време сред нея. И обикновено в такава компания прекарвате по-добре времето си и повече се забавлявате.

Разнообразие от стилове на каране

За всеки човек има стил на каране, който да отговаря на предпочитанията му. Да видим – Крос-кънтри, All Mountain, Freeride, Даунхил, Ендуро... Дали откривате нещо като за вас...?

Падането в пръстта боли по-малко от падането на асфалта

За това можеби много хора няма да се съгласят, но все пак говорим за средностатистическо падане при каране през пресечен терен, не за такова при изпълнение на задно салто от 10 метрова скала. Нали така?

Оборудване за планински велосипед

С планинското колоездене тренирате по-добре

При карането по пътя се подобрява сърдечносъдовото състояние на организма като карате при висока честота на въртене на педалите продължително време. Планинското каране изисква много по-динамично натоварване – много често преминавате от бързо и тежко натоварване към по-леко и спокойно каране. И обратно. Да не говорим, че се използват много повече мускулни групи, докато карате в планината.

По-добро за отслабване

В продължение на предходната точка, ще допълним, че при по-динамично натоварване, не само натоварвате по-добре тялото си, но това води и до изгаряне на повече калории. А така отслабването е по-ефективно за тези, които са си го поставили като цел.

Планинските колоездачи са много по-забавни хора

Да не се повтаряме, просто се върнете на т. 5, за да видите какво имаме предвид.

Сигурни сме, че това, което казваме в тази статия няма да се хареса на много хора, но именно тук може да споделите мнението си в коментарите по-долу. Всеки има възможност да напише с какво не е съгласен или пък да ни подкрепи... А вие какво мислите?